Kulinarna Wędrówka Na Styku Kultur jest ofertą skierowaną do wszystkich smakoszy, którzy cenią poznawanie świata połączone z odkrywaniem nieznanych sekretów kulinarnych. Nie ma drugiego tak różnorodnego miejsca  w Polsce, jeśli chodzi o bogactwo kulinarnych tradycji. Złożoność i rozmaitość tutejszych kuchni regionalnych nierozłącznie związana jest z wielowiekową mozaiką narodowościową, dlatego program ten będzie wędrówką przez egzotyczny tygiel kulturowy, zarówno w wymiarze całościowym,  jak i smakowym.

PROGRAM:

 

GRABARKA -> DUBICZE CERKIEWNE -> HAJNÓWKA -> BIAŁOWIEŻA -> PUSZCZA BIAŁOWIESKA -> KRAINA OTWARTYCH OKIENNIC -> ODRYNKI -> KRUSZYNIANY -> BOHONIKI -> SUPRAŚL -> TYKOCIN

DZIEŃ I:

Wyjazd w godzinach porannych, przejazd do GRABARKI – „Serca Prawosławia” słynącego z licznych uzdrowień. Zwiedzanie osady Grabarka-Klasztor, na terenie której znajduje się m.in. najważniejsza w Polsce cerkiew, jedyny żeński monaster oraz prawosławny cmentarz. Odwiedzane każdego roku przez tysiące wiernych miejsce zwane „Górą Krzyży” pozwoli nam poczuć jedyny w swoim rodzaju mistyczny klimat, który będzie nam towarzyszył do końca trwania całej naszej przygody.

Kolejnym postojem kierując się na wschód, będzie znajdująca się na trasie wieś DUBICZE CERKIEWNE.

Odwiedzimy tutaj jeden z niewielu zabytkowych cmentarzy prawosławnych oraz znajdującą się nieopodal malowniczą drewnianą cerkiew.

Następnie udamy się do miasta HAJNÓWKA, gdzie będziemy mieli okazję podziwiać prawdziwą perłę architektury, a mianowicie słynny Sobór Św. Trójcy.

Ostatnim postojem tego dnia będzie BIAŁOWIEŻA, gdzie zaproponujemy spacer po mieście, podczas którego podziwiać będziemy m.in. przepiękną, oryginalną zabudowę miasteczka oraz jedną z najbardziej spektakularnych świątyni prawosławnych – Cerkiew Św. Mikołaja.

Po zrealizowaniu programu pierwszego dnia czeka nas obiadokolacja, podczas której kosztować będziemy dań kuchni regionalnej, a także nocleg.

 

DZIEŃ II:

Po śniadaniu udamy się na 3-godzinny spacer z przewodnikiem po leżącym na granicy z Białorusią, unikalnym kompleksie leśnym - PUSZCZY BIAŁOWIESKIEJ. Zobaczymy tu m.in. Rezerwat Ścisły Białowieskiego Parku Narodowego, a w nim wiele gatunków roślin i zwierząt, które występują tylko i wyłącznie na tym obszarze.

Kierując się dalej będziemy podążać przez KRAINĘ OTWARTYCH OKIENNIC - niezwykły szlak  stanowiący pamiątkę po dawnym rosyjskim osadnictwie. Na jego piękno składają się niebywale urokliwe i oryginalne domy, świątynie oraz budynki gospodarcze. Bogate i oryginalne zdobienia zewnętrznych dekoracji i ich ornamentyka stanowią tzw. zdobienia snycerskie, jedyne takie w całym kraju.

Następnym punktem na naszej trasie będzie wieś ODRYNKI, a w niej tajemniczy skit, który stanowi  jedyną prawosławną pustelnię w Polsce. W towarzystwie jednego z mnichów poznamy jej historię, która pomoże nam zrozumieć przesłanie tej samotni. Magia i kompletne odosobnienie tego miejsca położonego pośród rozlewisk Narwi przeniesie nas w wyobraźni niemal na koniec świata. Tutaj swój raj odnajdzie każdy poszukujący spokoju oraz wyciszenia.   

Odprężeni po wizycie w pustelni udamy się prosto na Szlak Tatarski, a konkretnie do tatarskiej osady KRUSZYNIANY. Tam zobaczymy jeden z dwóch zachowanych w Polsce drewnianych meczetów, a także mizar – muzułmański cmentarz, w którym najstarszy nagrobek pochodzi z 1704 r. Poznany też miejscowych Tatarów, którzy zapoznają nas ze swoją historią i tradycją.

Na koniec dnia czeka nas prawdziwa tatarska uczta – tematyczna obiadokolacja w słynnej Tatarskiej Jurcie!

 

DZIEŃ III:

Po śniadaniu wyruszymy w dalszą podróż Tatarskim Szlakiem. Pierwszy nasz postój będzie miał miejsce we wsi BOHONIKI, gdzie zachował się drugi drewniany meczet w Polsce, a także największy muzułmański mizar. Obie atrakcje przybliży nam przewodnik należący do tatarskiej rodziny, jednej z tych, które mieszkają w Bohonikach do dziś.

Opuszczając tatarski świat będziemy kierować się w stronę powrotną, jednak po drodze nie może zabraknąć dziedzictwa żydowskiego.

Dlatego kolejnym naszym postojem będzie dawne miasteczko żydowskie, obecnie mające status uzdrowiska – SUPRAŚL. Krótki spacer po mieście pozwoli nam poczuć jego niezwykle uroczy klimat. Zobaczymy tu największe, wybrane atrakcje, w tym cały wachlarz perełek architektury drewnianej (m.in. domki tkaczy, Starą Pocztę i Dom Ludowy).

 Ostatnim postojem podczas naszego 3-dniowego programu będzie TYKOCIN, nazywany często „Prawdziwą Perłą Podlasia”. Bez względu na określenia, jedno jest pewne – znajduje się on w czołówce najbardziej urokliwych miasteczek w Polsce. Dawny żydowski sztetl zaczniemy od zwiedzania doskonale zachowanej synagogi  oraz znajdującego się w jej pobliżu Domu Talmudycznego, który mieści dziś Muzeum Kultury Żydowskiej. Oprócz klimatycznej dzielnicy żydowskiej udamy się też w okolice rynku, gdzie zachowało się kilka drewnianych domów, przypominających dawne zabudowania. Odwiedzimy  barokowy kościół Św. Trójcy, w którym zachowały się jedne z najcenniejszych organów.

W trakcie pobytu w Tykocinie nie zabraknie oczywiście prawdziwej żydowskiej uczty w jednej z najlepszych restauracji. Wyjeżdżając z miasta miniemy zamek, a następnie udamy się do miejsca powrotu.

CENA:

 

CENA ZAWIERA:

  • Przejazd autokarem
  • Wyżywienie (2 śniadania, 1 obiad regionalny, 2 obiadokolacje regionalne)
  • Zakwaterowanie w pokojach 2-os. z łazienką
  • Ubezpieczenie podstawowe
  • Opiekę pilota i miejscowych przewodników

CENA ZAWIERA:

  • Kosztów realizacji programu turystycznego (orientacyjny koszt ok. 70 zł/os, koszt ostateczny uzależniony jest od indywidualnych ulg)

TERMINY:

Terminy 3-dniowe:

 

 

Podane terminy skierowane są do osób indywidualnych. Dla grup (min 10 osób) proponujemy indywidualne programy oraz terminy. 

Stworzone przez nas trasy  są gotową propozycją, którą uznaliśmy za optymalną.

W przypadku zebrania własnej grupy min. 10 osób zachęcamy do udziału w indywidualnych programach, które przygotujemy dopasowując je specjalnie do Waszych potrzeb.

W sprawie szczegółowych informacji dotyczących powyższych ofert zapraszamy do kontaktu z biurem.