Podczas wędrówki naszym wschodnim szlakiem warto nie przegapić perełek techniki. Znaczna ich część znajduje się właśnie tutaj. Przedstawione poniżej zabytki to tylko niewielka część tego,  co mają do zaoferowania nasze ukochane regiony.

KANAŁ AUGUSTOWSKI

Niemal dwustuletnie, unikatowe w skali europejskiej dzieło budownictwa wodnego. Celem jego budowy było ominięcie pruskich restrykcji celnych, które  uniemożliwiały spławianie polskich towarów Wisłą do Gdańska. Kanał miał połączyć dopływy Wisły, Narew i Biebrzę, z Niemnem, a od Niemna do Bałtyku zaplanowano połączenie poprzez Kanał Widawski, aby ominąć terytorium Prus. Do dziś śluzowanie kanałem to ogromna frajda dla turystów w każdym wieku. Jego część znajduje się na terenie Białorusi, gdzie można dopłynąć np. w ramach spływu kajakowego w obrębie ruchu bezwizowego. Gwarantujemy świetną zabawę! 

MOSTY W STAŃCZYKACH

Jedne z najwyższych mostów w Polsce, a zarazem imponującej wielkości zabytki, pomniki techniki budowlanej. Zostały zaprojektowane nad rzeką Błędzianką, której dolina w Stańczykach dochodzi miejscami do głębokości 65 m. Przed laty stanowiły odcinek trasy kolejowej Gołdap – Żytkiejmy, zapewniając wyjątkowy taras widokowy dla podróżujących. Swoją formą przypominają rzymskie akwedukty, toteż popularnie określa się je mianem Akweduktów Puszczy Rominckiej. Zostały zaprojektowane prawdopodobnie w 1905 roku przez włoskich architektów. Spacer po wiaduktach dostarcza niezwykłych wrażeń.

KOLEJKA WĄSKOTOROWA

Kursuje na trasie Hajnówka - Topiło. W okresie I Wojny Światowej transportowano drewno, dzisiaj zaś odbywają się tutaj wycieczki turystyczne. To wspaniała okazja, aby z okien wagoników zobaczyć Puszczę Białowieską z najlepszej perspektywy. Na stacji natomiast w całej okazałości prezentuje się prawdziwy parowóz i kilka wagonów na bocznicach. Podczas przejażdżki lokomotywa kilkakrotnie zatrzymuje się, aby można było wysiąść i z bliska podziwiać piękno puszczy. Przejażdżka kolejką wąskotorową to świetny sposób na spędzenie czasu ale też wspaniała lekcja przyrody dla wszystkich. Każdy powinien choć raz wybrać się w taką podróż.

ODKRYWKOWA KOPALNIA KREDY W MIELNIKU

Jedyna tego typu kopalnią czynna obecnie w Polsce. Początki eksploatacji kredy datuje się tutaj na XVI wiek. Wydobywano ją początkowo w celach budowlanych metodą tzw. "biedaszybów" Dziś, kredę mielnicką stosuje się w rolnictwie (do odkwaszania gleb) oraz do produkcji cementu, kostek brukowych, opon i innych produktów z tworzyw sztucznych. Od połowy XX wieku rozpoczęto eksploatację na skalę przemysłową. Wybudowano również nowoczesny zakład przetwórczy. Dziś roczne wydobycie kredy wynosi około 80 tys. ton. Zwiedzanie kopalni możliwe jest dla grup zorganizowanych, natomiast jej panoramę podziwiać można z tarasu widokowego.

MUZEUM ROLNICTWA W CIECHANOWCU

Położone w zespole pałacowo-parkowym z połowy XIX wieku, posiada dziewięć działów: Etnograficzny, Historyczno-Artystyczny, Budownictwa Wiejskiego-Skansen, Techniki Rolniczej, Historii Uprawy Roślin, Historii Chowu i Hodowli Zwierząt Gospodarskich, Tradycji Zielarskich, Muzeum Weterynarii i Oświatowo-Promocyjny. Jego zbiory liczą ponad 28 000 eksponatów. Ponadto Muzeum jest organizatorem wielu niezwykłych imprez o zasięgu ponad lokalnym.