Podlasie Express to nasz priorytetowy program pozwalający poznać największe naszym zdaniem atrakcje Północno-Wschodniej Polski w stosunkowo krótkim czasie.

Na trasie pokażemy najbardziej charakterystyczne ślady wielowyznaniowych tradycji, perełki architektury drewnianej, spektakularne cuda natury oraz główne zabytki techniki.

Zadbamy także o to, by nie zabrakło czasu na aktywne formy turystyki, jak również na skosztowanie regionalnej kuchni.

Wszystkich, którzy dysponują większa ilością czasu, zachęcamy do wzięcia udziału w programie

4-dniowym, natomiast dla bardziej zapracowanych przygotowaliśmy opcję skróconą, trwającą 3 dni.

Zapraszamy.

PROGRAM

 

GRABARKA -> DUBICZE CERKIEWNE -> HAJNÓWKA -> BIAŁOWIEŻA -> PUSZCZA BIAŁOWIESKA -> KRAINA OTWARTYCH OKIENNIC -> KRUSZYNIANY -> SUWALSKI PARK KRAJOBRAZOWY -> TYKOCIN

DZIEŃ I:

Wyjazd w godzinach porannych, przejazd do GRABARKI – „Serca Prawosławia” słynącego z licznych uzdrowień. Zwiedzanie osady Grabarka-Klasztor, na terenie której znajduje się m.in. najważniejsza w Polsce cerkiew, jedyny żeński monaster oraz prawosławny cmentarz. Odwiedzane każdego roku przez tysiące wiernych miejsce zwane „Górą Krzyży” pozwoli nam poczuć jedyny w swoim rodzaju mistyczny klimat, który będzie nam towarzyszył do końca trwania całej naszej przygody.

Kolejnym postojem kierując się na wschód, będzie znajdująca się na trasie wieś DUBICZE CERKIEWNE.

Odwiedzimy tutaj jeden z niewielu zabytkowych cmentarzy prawosławnych oraz znajdującą się nieopodal malowniczą drewnianą cerkiew.

Następnie udamy się do miasta HAJNÓWKA, gdzie będziemy mieli okazję podziwiać prawdziwą perłę architektury, a mianowicie słynny Sobór Św. Trójcy.

Ostatnim postojem tego dnia będzie BIAŁOWIEŻA, gdzie zaproponujemy spacer po mieście, podczas którego podziwiać będziemy m.in. przepiękną, oryginalną zabudowę miasteczka oraz jedną z najbardziej spektakularnych świątyni prawosławnych – Cerkiew Św. Mikołaja.

Po zrealizowaniu programu pierwszego dnia czeka nas obiadokolacja, a po niej ognisko integracyjne z pieczeniem kiełbasek oraz nocleg.

DZIEŃ II:

Po śniadaniu udamy się na 3-godzinny spacer z przewodnikiem po leżącym na granicy z Białorusią, unikalnym kompleksie leśnym - PUSZCZY BIAŁOWIESKIEJ. Zobaczymy tu m.in. Rezerwat Ścisły Białowieskiego Parku Narodowego, a w nim wiele gatunków roślin i zwierząt, które występują tylko i wyłącznie na tym obszarze.

Kierując się dalej będziemy podążać przez KRAINĘ OTWARTYCH OKIENNIC - niezwykły szlak  stanowiący pamiątkę po dawnym rosyjskim osadnictwie. Na jego piękno składają się niebywale urokliwe i oryginalne domy, świątynie oraz budynki gospodarcze. Bogate i oryginalne zdobienia zewnętrznych dekoracji i ich ornamentyka stanowią tzw. zdobienia snycerskie, jedyne takie w całym kraju.

Ze szlaku Otwartych Okiennic udamy się prosto na Szlak Tatarski, a konkretnie do tatarskiej osady KRUSZYNIANY. Tam zobaczymy jeden z dwóch zachowanych w Polsce drewnianych meczetów, a także mizar – muzułmański cmentarz, w którym najstarszy nagrobek pochodzi z 1704 r. Poznany też miejscowych Tatarów, którzy zapoznają nas ze swoją historią i tradycją.

Po obejrzeniu tatarskiej wsi skierujemy się w stronę SUWALSKIEGO PARKU KRAJOBRAZOWEGO, gdzie czekać na nas będzie obiadokolacja z kuchnią regionalną, a także nocleg na terenie jednego z najbardziej malowniczych obszarów Polski, położonego pośród licznych jezior, otoczonego Sudawskimi Górami i przepełnionego krystalicznie czystym powietrzem.

DZIEŃ III:

Śniadanie. Po śniadaniu objazd po malowniczym SUWALSKIM PARKU KRAJOBRAZOWYM. W trakcie wycieczki będziemy poruszać się pośród przepięknych polodowcowych jezior i wzniesień. Odwiedzimy dwa punkty widokowe, związane z geologią regionu głazowisko, a także średniowieczne grodzisko należące niegdyś do najpotężniejszego, wojowniczego ludu zasiedlającego ten teren – plemienia Jaćwingów.

Następnie skierujemy się w stronę TYKOCINA, nazywanego często „Prawdziwą Perłą Podlasia”. Bez względu na określenia, jedno jest pewne – znajduje się on w czołówce najbardziej urokliwych miasteczek w Polsce. Dawny żydowski sztetl zaczniemy od zwiedzania doskonale zachowanej synagogi  oraz znajdującego się w jej pobliżu Domu Talmudycznego, który mieści dziś Muzeum Kultury Żydowskiej. Oprócz klimatycznej dzielnicy żydowskiej udamy się też w okolice rynku, gdzie zachowało się kilka drewnianych domów, przypominających dawne zabudowania. Odwiedzimy  barokowy kościół Św. Trójcy, w którym zachowały się jedne z najcenniejszych organów.

W trakcie pobytu w Tykocinie planowany jest czas wolny, podczas którego każdy będzie mógł skosztować żydowskiej kuchni w jednej z obłędnych żydowskich restauracji. Wyjeżdżając z miasta miniemy zamek, a następnie udamy się do miejsca powrotu.

CENA:

 

CENA ZAWIERA:

  • Przejazd autokarem
  • Wyżywienie (2 śniadania, 2 obiadokolacje, w tym 1 regionalna, ognisko z pieczeniem kiełbasek)
  • Zakwaterowanie w pokojach 2-os. z łazienką
  • Ubezpieczenie podstawowe
  • Opiekę pilota i miejscowych przewodników

CENA NIE ZAWIERA:

  • Kosztów realizacji programu turystycznego (orientacyjny koszt ok. 55 zł/os, koszt ostateczny uzależniony jest od indywidualnych ulg)

TERMINY:

Terminy 3-dniowe:

 

 

Podane terminy skierowane są do osób indywidualnych. Dla grup (min 10 osób) proponujemy indywidualne programy oraz terminy. 

Stworzone przez nas trasy  są gotową propozycją, którą uznaliśmy za optymalną.

W przypadku zebrania własnej grupy min. 10 osób zachęcamy do udziału w indywidualnych programach, które przygotujemy dopasowując je specjalnie do Waszych potrzeb.

W sprawie szczegółowych informacji dotyczących powyższych ofert zapraszamy do kontaktu z biurem.