Zapraszamy na kulinarną wędrówkę po wschodnich zakątkach naszego kraju.

Wątku potraw regionalnych nie zabraknie w żadnym programie, a efekty smakowe zadowolą nawet najbardziej wymagające podniebienia. Dla wyjątkowych łasuchów przygotowaliśmy tematyczne przygody szlakiem biesiad i festiwali. Kuchnia kresowa pochodzi z tradycji kulinarnej Ukraińców, Litwinów, Żydów oraz Tatarów, ponadto nie oparła się także wpływom rosyjskim.  

Dla tych dań warto przejechać nawet kilkaset km.!

KUCHNIA PODLASIA:

KARTACZE

Rozpowszechniona głównie na Suwalszczyźnie i właśnie tam nazywana cepeliami odmiana pyzy ziemniaczanej, do której przyrządzenia używa się jednak tartych ziemniaków, zarówno surowych, jak i gotowanych. Nadziewane zwykle mielonym mięsem i obficie zaprawione skraweczkami powodują, że ślinka cieknie na sam ich już widok J.

BABKA I KISZKA ZIEMNIACZANA

Odwiedzenie regionu bez ich spróbowania byłoby niemalże grzechem. Dwie przedstawicielki wschodniej klasyki zrobione z tartych ziemniaków, jednak różniące się od siebie. Babka (pochodząca z tradycji żydowskiej) to masa ziemniaczana, wlewana do blaszki i pieczona w piekarniku. Kiszka - to ta sama masa, ale zamiast do blaszki umieszczona w jelicie wieprzowym i zapiekana. Mniam!

ZUPA OPIEŃKOWA I SOLJANKA

Lasy podlaskie, szczególnie w okolicach Puszczy Białowieskiej rodzą niezliczoną ilość grzybów, z których królową jest opieńka. Nic więc dziwnego, że to właśnie ona gości w jednej z dwóch najpopularniejszych kresowych zup. Druga z nich – soljanka, która przywędrowała prosto ze stołów rosyjskich. Gotowana na mięsnym, rybnym bądź grzybowym wywarze z dodatkiem licznych ziół, łączy w sobie cechy szczi i zupy ogórkowej. Przez wieki uważana była za potrawę chłopską. Palce lizać!  

SĘKACZ

Tradycyjny biszkopt pieczony na obracającym się rożnie, nad otwartym ogniem. Najbardziej wytworny wyrób cukierniczy, popularny głównie na Suwalszczyźnie.  Pychotka!

KUCHNIA TATARSKA:

PIEREKACZEWNIK

Rarytas powstały z bardzo cienkich warstw ciasta makaronowego. Po posmarowaniu gęsim tłuszczem następnie przekładany jest nadzieniem słodkim lub mięsnym. Tak przyrządzony zawijany jest w rulon przypominający kształtem ślimaka i pieczony w formie. Gotowy waży 3 kg!

KOŁDUNY TATARSKIE

Gotowane i często podawane w rosole pierożki nadziewane farszem z surowego mięsa, zwykle baraniny. Przyrządzane były najczęściej w piątek lub na święta (bajramy). 

CZAK – CZAKI

Tatarskie ciasteczka oblane naturalnym miodem, makiem lub migdałami. Sama słodycz !

KUCHNIA ŻYDOWSKA:

CZULENT

Gulasz gotowany na wolnym ogniu, przyrządzany z koszernego mięsa, z fasolą lub ciecierzycą, cebulą, kaszą jęczmienną lub jaglaną. Często w jego skład wchodzą także jajka na twardo, knedle. Tradycyjnie spożywany jest w szabat.

HUMMUS

Pasta z gotowanych i przetartych nasion ciecierzycy lub innych roślin strączkowych. Współcześnie bardzo popularna na Bliskim Wschodzie i w Północnej Afryce, wywodząca się jednak z tradycji żydowskiej.

CYMES

Słodki gulasz na ogół zawierający podsmażaną marchewkę. Ponadto znajdziemy w nim   ziemniaki, pomidory, bakalie, wołowinę, kurczaka, ananasa, jabłka, suszone śliwki, oczywiście całość jest koszerna. Zapewne ktoś może się zdziwić, jednak delektujemy się nim na deser :) .

A na popitkę tych wielokulturowych pyszności …

BIMBER

Nazywany „Duchem Puszczy” to właśnie on zasłużył na miano Kulinarnego Króla Podlasia. Dla miejscowej ludności jest tym, czym oscypek dla górali. Pędzony niemal w każdym zakątku stał się jednym z produktów budzących największe zainteresowanie wśród turystów. Jego zawartość alkoholu osiąga nawet 70% , a jego sława doprowadziła do powstania jedynego w Polsce Muzeum Bimbrownictwa.

Wymienione przysmaki to tylko namiastka bestsellerów, jakie serwuje nam kuchnia regionalna Kresów. Tych, którzy pragnąc ją poczuć wszystkimi zmysłami, zapraszamy w niezwykłą podróż szlakiem kulinarnym. Przy pozostałych programach wyjazdów także jej nie zabraknie. Obiecujemy J.